poniedziałek, 7 marca 2011

GPS coraz popularniejszy i tańsze urządzenia


Przenośne urządzenia GPS mogą wskazywać Ci drogę przez nieznane tereny, w przypadku korków ulicznych sugerować alternatywną drogę oraz dostarczać informacji na temat tzw. POI (punktów użyteczności publicznej).Jeżeli często podróżujesz do miejsc wcześniej nieznanych, a czytanie map nie jest Twoją mocną stroną, to polecam Ci urządzenia współpracujące z GPS. Są one w stanie absolutnie za darmo dostarczać Ci informacji o aktualnej pozycji. Dają one również możliwość nawigowania, jeżeli oczywiście wyposażymy nasz odbiornik w odpowiednie oprogramowania z mapami cyfrowymi.
Co jednak zrobić aby korzystać z dobrodziejstw GPS? Musisz zakupić odpowiedni odbiornik GPS. Jednak który wybrać?  Po pierwsze musisz zastanowić się do czego będziesz wykorzystywał swoje urządzenie. Każde wykorzystanie GPS to z reguły inny odbiornik dopasowany do konkretnego zastosowania. Inne odbiorniki stosujemy w nawigacji turystycznej, inne w nawigacji motocyklowej, a jeszcze inne w samochodach. Ponadto istnieje również wiele specjalistycznych zastosowań GPS i tam również znajdziemy odbiorniki przystosowane dla tych zastosowań.
Poza tym istotny jest również taki parametr urządzenia GPS jak przekątne ekranu. To ten parametr w dużej mierze wpływa na komfort ich stosowania. Odbiorniki ręczne, czyli te stosowane np. w nawigacji turystycznej, posiadają mniejsze ekrany. Wiąże się to w dużej mierze z tym, że odbiorniki ręczne mają niewielkie gabaryty przez co mogą się one zmieścić nawet w kieszeni. W samochodach stosujemy większe ekrany. W samochodach osobowych odpowiednie wydają się ekrany o przekątnej wynoszącej 5 cali. 7 calowe odbiorniki GPS polecane są w większych samochodach.
Ponadto ważna jest również wielkość pamięci, zarówno wewnętrznej jak i zewnętrznej, czyli tej która znajduje się na karcie pamięci. Obecne odbiorniki GPS to urządzenia coraz bardziej multimedialne, dlatego też zaleca się jak największą ilość pamięci zewnętrznej. Na dzień dzisiejszy karty pamięci  o pojemności 4 GB nie wydaje się duże. Zwykle karty pamięci umieszczane w odbiornikach GPS, to karty SD, chociaż nie tylko.
Istotne są również takie  parametry jak taktowanie procesora, jego typ oraz ilość rdzeni. Ostatnio w urządzeniach GPS zaczęto montować procesory dwurdzeniowe. Dzięki temu odbiorniki mogą poszczycić się zdecydowanie lepszą obsługą multimediów niż gdyby były wyposażone w procesory jednordzeniowe.
  satelita nawigacyjny bloku IIFNawigacja GPS, to technologia, która korzysta ze specjalnie do tego celu zaprojektowanej sieć 24 satelitów nawigacyjnych znajdujących się na orbitach okołoziemskich. Każdy taki satelita emituje sygnał, który następnie jest przetwarzany przez odbiornik i wykorzystywany do wyznaczania aktualnej pozycji.
Ponadto, jeżeli wyposażymy odbiornik do nawigacji GPS w odpowiednie oprogramowanie oraz mapy cyfrowe, to mamy możliwość wykorzystania odbiornika, jako urządzenia do nawigacji. Poza tym urządzenia GPS dzięki sygnałowi satelitarnemu dają możliwość precyzyjnego wyznaczania czasu w każdym miejscu na Świecie. Technologia ta daje również możliwość pomiaru aktualnej prędkości.
Nawigacja GPS zasadniczo składa się z trzech komponentów zwanych segmentami. I tak wyróżniamy: segment kosmiczny, segment kontroli oraz segmentu użytkownika. Jednak większość z nas utożsamia nawigację GPS tylko z segmentem użytkownika, a więc mówiąc krótko z odbiornikami do nawigacji. Nie zmienia to jednak faktu, że system ten, to dużo bardziej skomplikowana technologia, która pierwotnie tworzona była z myślą o amerykańskim wojsku i nic nie wskazywało, aby system ten miał zostać udostępniona cywilom. Jednak pewne tragiczne zdarzenia nad Związkiem Radzieckim spowodowało, że Amerykanie udostępnili tę technologię również lotnictwu cywilnemu, a następnie innym komercyjnym zastosowaniom.
Z nawigacją GPS ściśle powiązany jest segment kosmiczny, który aby działać poprawnie, wymaga 24 sprawnych satelitów. Jednak ich ilość na orbicie jest większa i wynosi obecnie około 31 satelitów. Jeżeli odbiornik  do nawigacji GPS ma łączność z czterema satelitami, to istnieje możliwość pomiaru pozycji w trzech wymiarach (szerokość geograficzna, długość geograficzna oraz wysokość nad poziomem morza).
Konstelacja 24 satelitów zapewnia właśnie, że odbiornik będzie „widział” właśnie przynajmniej 4 satelity z każdego miejsca na Ziemi. Większa ilość satelitów sprawia, że precyzja pozycjonowania jest zdecydowanie większa. Segment kontroli tworzą stacje naziemne, które rozlokowane są na Ziemi równomiernie możliwie blisko równika.
Obecnie mamy 12 stacji monitorujących. Jednak prawdopodobnie w najbliższym czasie ilość ta wzrośnie o kolejne 6. Taka ilość spowoduje, że każdy satelita będzie widoczny przez co najmniej 3 stacje monitorujące. Natomiast segment użytkownika, to jak już wspomniałem przed momentem, odbiorniki do nawigacji GPS i to te zarówno cywilne, jak i wojskowe.
Od początku swojego istnienia GPS ewoluował, a właściwie to ewoluowały obszary jego zastosowań. Obecnie system ten jest wykorzystywany głównie w nawigacji samochodowej, jednak nie jest to jedyne zastosowanie tego systemu. Obecnie trudno jest wyobrazić sobie wiele dziedzin bez tej technologii. Szczególnie mam tutaj na myśli wiele specjalistycznych dziedzin takich jak: kartografia, geodezja, fotogrametria, geologia, geodezja, archeologia czy lotnictwo.
Jednak obecnie najpopularniejszym wykorzystaniem nawigacji GPS jest nawigacja samochodowa, lotnictwo oraz transport drogowy. Wszystko wskazuje na to, że w najbliższym czasie sukcesywnie będzie rosła ilość zastosowań tego amerykańskiego systemu pozycjonowania.
Niestety, ale korzystając z urządzeń do nawigacji GPS musimy się również liczyć z możliwością napotkania błędów oraz odchyleń, które zniekształcą dokładność wyznaczania pozycji. Tymi błędami mogą być opóźnienia troposferyczne, opóźnienia jonosferyczne, błędy zegara atomowego, błędy wynikające z szumów własnych odbiornika oraz błędy ustawień satelitów DOP. Jednak w przypadku tych najpowszechniejszych wykorzystań GPS, tzn. nawigacji samochodowej czy turystyce, błędy te nie są uciążliwe i w zasadzie nawet niezauważalne.
Natomiast w przypadku tych bardziej specjalistycznych zastosowaniach GPS wykorzystujemy dużo bardziej zaawansowane urządzenia, które znakomicie kompensują te niedociągnięcia. Są to jednak urządzenia bardzo drogie. Przykładem może być tutaj geodezja. Urządzenia GPS wykorzystywane w geodezji kosztują nawet kilkanaście tysięcy złotych. Jednak dzięki takim urządzeniom możemy wyznaczyć pozycję z dokładności wynoszącą nawet kilka centymetrów!
Takiej precyzji nie uzyskamy jednak przy wykorzystaniu zwykłego odbiornika. Na przykład w nawigacji samochodowej, czy odbiornikach turystycznych możemy liczyć na dokładność w granicy kilku, lub kilkunastu metrów. Jednak, jak już wspomniałem powyżej, te zastosowania urządzeń do GPS nie wymagają aż tak wielkiej precyzji i taka dokładność w zupełności wystarczy.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz